czwartek, 15 sierpnia 2013

Alfabet jedzenia - C

Gosia:
Codzienna owsianka z dodatkiem cynamonu - zdecydowanie TAK !!

 

 Kawa z cynamonem - też poproszę !!
 
 

Pieczone jabłko na deser posypane cynamonem - również TAK !!
 

 
Trzy razy TAK !! Kolejny odcinek alfabetu żywienia z cynamonem w roli głównej ... czyli literka "C" !!
 
Mielony cynamon bo o nim mowa to wysuszona kora pochodząca z kilki gatunków drzewa cynamonowego, uprawianego w Azji Południowo-Wschodniej. Jest jedną z najstarszych przypraw - w Chinach stosowany ponad 2500 lat p.n.e. !! Był wykorzystywany co celów leczniczych - przeziębienia, nudności, biegunki, bóle menstruacyjne.
Posiada słodko-korzenny smak oraz intensywny, dla mnie bajeczny zapach. Uwielbiam  :) Najczęściej stosowany do przyprawiania słodkich potraw - kompotów, galaretek, ciast, budyniu czy zup owocowych ale także do potraw z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu.

 
 
Czy warto dodawać cynamon do potraw ? Sama zdecyduj ...
  • reguluje poziom złego cholesterolu LDL (herbatka z miodem i cynamonem)
  • pomocny w leczeniu trądziku - olejek i kora cynamonowa pozytywnie wpływają na cerę likwidując ropne zmiany i przebarwienia
  • źródło wapnia, żelaza, manganu i błonnika
  • silny antyoksydant
  • pomocny w leczeniu infekcji drożdży - wspomaga walkę z grzybem typu Candida (niektórzy znają tego grzyba z letniego obozu w Bieszczadach)
  • poprawia dopływ krwi do mózgu - rozjaśnia umysł, wspomaga koncentrację i pamięć
  • stosowany przeciw WILCZEMU głodowi - kora cynamonowa zawiera olejki i kwasy, które pobudzają krążenie krwi i w ten sposób przyspieszają przemianę materii. Czyli organizm zużywa więcej energii a magazynuje mniej tłuszczu. Pomocna może okazać się tutaj substancja "polimer metylo hydroksy chalkonu", który właściwościami przypomina insulinę i zapobiega obniżaniu poziomu cukru we krwi. Dzięki temu głód odczuwamy po dłuższym czasie.
  • nadaje niepowtarzalny smak potrawom.
 
Uwaga !
Osoby zażywające leki na cukrzycę lub leki wpływające na poziom glukozy we krwi, osoby z chorobami wrzodowymi oraz kobiety ciężarne stosować po konsultacji z lekarzem. Powodem jest tutaj zawarta w cynamonie KUMARYNA - substancja pożywana w zbyt dużych ilościach przyczynia się do marskości wątroby. Kumaryna to substancja zapachowa występująca również w innych roślinach jak seler, pietruszka, rumianek. Dzienna dawka max to 0,1 mg na kilogram masy ciała.
 
Podsumowanie
Cynamon działa nie tylko rozgrzewająco, antyseptycznie ale i wzmacnia odporność, wpływa korzystnie na kondycję naszej skóry. Dzięki zawartości antyoksydantów zmiękcza szorstką skórę. Ulga dla stóp ? Tak !! 15 minutowa kąpiel w mieszance mleczno-cynamonowej zapewni odpoczynek zmęczonemu naskórkowi (1,5 l wody, 3 szklanki mleka, 3 łyżeczki cynamonu i 6 łyżek oliwki do ciała np. dla dzieci).
 
 
Co najważniejsze z punktu odchudzania to właściwości regulujące poziom cukru we krwi. Zamiast przegryzać wysokokaloryczne chipsy polecam chipsy jabłkowe posypane cynamonem. Pycha !!!
W mojej kuchni cynamon zagościł na dobre już jakiś czas temu. Owsianka z dodatkiem cynamonu to już codzienność a od czasu do czasu na stole lądują jabłkowo - cynamonowe chipsy :) Poza tym zapach ... idę na kawę z cynamonem !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz