środa, 19 czerwca 2013

Po prostu CrossFIT !

Gosia:
Dwa tygodnie temu podczas zjazdu szkoleniowego prowadzący Michał na rozgrzewkę zrobił nam trening CrossFit … dzień wcześniej moje nastawienie do tego było przeciętne. Fajnie bo coś nowego, tak jeszcze nie trenowałam. Widziałam wielokrotnie te wszystkie WOD-y w internecie ale nie było w tym niczego co by przykuło moją uwagę. A tutaj takie zaskoczenie !!!! Michał ustawił nam obwód, na który składało się 5 ćwiczeń i powiedział START ! Grupa ruszyła … jeden obwód wszystko fajnie, przecież ćwiczenia znam. Drugi obwód już czuję podniesione tętno ale uśmiech nadal jest. Trzeci obwód to jest już walka z samym sobą ! Każdy kolejny przysiad czy burpees jest cięższy niż kiedykolwiek . Trzeba dojechać z tym do końca zatem się nie poddaję. Ostatni ‘pająk’ i STOP !!!! Dałyśmy radę !! Z Szpilką Kasią zawsze jest dobrze – silna dziewczyna zatem taki współzawodnik obok to dobra motywacja :)


Jedno krótkie zdanie – to było zaje……. fajne !!! Tempo, tętno na najwyższym poziomie, walka z samym sobą i osoby ćwiczące obok, które też walczą i się nie poddają. Ilość endorfin, która nagle mnie złapała była o wiele większa niż zazwyczaj ! I tak zrodziła się moja nowa pasja – trening funkcjonalny w CrossFit !

Czy ktoś słyszał o treningu funkcjonalnym ? Myślę, że spora część ludzi już tak. Obecnie to hasło stało się bardzo modne i często wykorzystywane w treningach. Jakiś czas temu byłam na szkoleniu z Treningu Funkcjonalnego, z którego również przyjechałam cała w skowronkach. A CrossFit to nic innego jak typ treningów funkcjonalnych.  W Polsce CrossFit swoją popularność zyskał dzięki marce Reebok i też nie we wszystkich zakątkach naszego kraju jest znany. Za to na zachodzie jest znany już od paru lat.

A jak to wygląda ?
Trening siłowy do tej pory wygląda zawsze podobnie, w zależności tylko czy ćwiczymy na masę czy na rzeźbę … Plan treningowy, ilość powtórzeń, seria i lecimy. Góra, dół , bok, góra, dół , bok. CrossFit to zupełnie coś innego. Podstawą ćwiczeń crossfitowych są ćwiczenia plyometryczne służące rozwojowi mocy mięśni takie jak wypady, pompki, sprinty, które należy stosować w połączeniu z innymi ćwiczeniami sprzyjającymi rozwojowi dyspozycji siłowych czyli martwy ciąg, podrzut ze sztangą. Wielostawowy charakter ćwiczeń crossfitowych poprawia naszą świadomość mięśniową, nastawiony jest na rozwój siły i kształtowanie formy. Treningi crossfitowe nie mają konkretnych planów czy systematyczności. Tutaj liczy się nasza pomysłowość i skrajny wysiłek !

  
Co to jest WOD ?
Workout Of the Day czyli WOD – trening dnia. W klubach crossfitowych znajdziemy tablice z rozpiską właśnie treningu dnia. WOD-y często tworzą sami ćwiczący rozpisując na tablicy poszczególne ćwiczenia, ilość powtórzeń czy też ilość rund do wykonania. Na takiej tablicy znajdziemy również imiona ćwiczących i ich czasy. Same treningi często noszą imiona swoich twórców np. Angie, Barbara. Czasem zamiast imion nazwy treningów pochodzą od  liczby powtórzeń, zazwyczaj 300 – „300 meltdown”. Czyli 25 -50 powtórzeń danego ćwiczenia aż do sumy 300.

www.crossfitsinepari.com
Czy CrossFit to trening uniwersalny ?
Moim zdaniem zdecydowanie tak ! Treningi możemy kształtować wedle naszego uznania I potrzeb. Możemy wyróżnić trzy główne elementy składowe crossfit:

Cardio – zaliczymy tutaj ćwiczenia tlenowe czyli jazda na rowerze, biegi, skakanka, ergowiosła

Gimnastyka – będą to ćwiczenia, do których wykonania nie potrzebujemy przyrządów jak burpees, przysiady, wykroki, wypady, pompki

Ćwiczenia siłowe – podnoszenie ciężarów – martwy ciąg, podrzut, rwanie, przysiad ze sztangą.

Kombinacja ćwiczeń crossfit to trening dla osób, które są znudzone rutyną codziennych ćwiczeń na siłowniach. Jest to program siłowo-kondycyjny, który rozwija naszą wytrzymałość, szybkość, koordynacje ruchową, zwinność, równowagę i przede wszystkim siłę.  Komponując swoje WODy nie musimy wykorzystywać wszystkich rodzajów ćwiczeń. Tutaj liczy się wyobraźnia. 


Czy każdy może ?
Sam Crossfit opracował Greg Glassman w połowie lat 90. w Kalifornii. Były to ćwiczenia krótkie, intensywne, które wykonywał w swoim garażu. Jak wiadomo to co nowe budzi ciekawość i tak zaczął zdobywać zwolenników swoich treningów aż w końcu został zatrudniony do szkolenia funkcjonariuszy departamentu policji. Od 1995 roku takie treningi stosują jednostki specjalne na całym świecie –żołnierze, jednostki strażackie, szkoły policyjne, jednostki wojskowe a także zawodnicy futbolu amerykańskiego czy UFC. Sama metoda treningowa została stworzona dla służb specjalnych ale z powodzeniem zaczęli stosować ją normalni ludzie. 


CrossFit jest idealnym programem treningowym służącym kształtowaniu szczupłej, wysportowanej sylwetki. Jednak na początku nie każdy może sobie w tymi ćwiczeniami radzić. Nie chodzi już o samą siłę ale o odpowiednie wzorce ruchowe – tutaj zauważymy często „kocie grzbiety”, przysiady na palcach, nieodpowiednie spięcia brzucha przez co występują wygięcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wszystko jest do wypracowania oczywiście i po pewnym czasie nasze ruchy będą lepiej skoordynowane. Dlatego na początku osoby, które nie do końca wiedzą jak właściwe wykonywać te ćwiczenia powinny skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób. Przede wszystkim dlatego, że nasze zdrowie jest najważniejsze !
Moim zdaniem jest to program dla każdego, warto jednak rozpocząć swoją przygodę z cross fitem od najprostszych zestawów ćwiczeń. 


To było słowem wstępu. Tymczasem idę wykonać swój WOD w wersji domowej :) 

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trenując crossfit warto jest przygotować sobie solidne podłoże do ćwiczeń. Idealnym przykładem może być tu specjalna mata gumowa https://powerrubber.com/kat/maty-na-silownie/podloga-crossfit/, która skutecznie zabezpieczy ćwiczącego przed poślizgiem. Mata nie tylko niweluje ryzyko wystąpienie bolesnych kontuzji ale także znacznie zwiększa komfort przeprowadzanych treningów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń