środa, 22 maja 2013

W O D A ...

Gosia:
Zaczynam dzisiejszy trening a właściwie dopiero rozgrzewkę (10 min skakanka) a tu po 7 minutach czuję suchość w jamie ustnej. Jak to możliwe ? Przecież coś tam piłam przez cały dzień. 8 minuta to szybki bilans dnia pod kątem nawodnienia … Bingo. Poniżej normy. Stąd ten suchy język. Ledwie 1 litr płynów a mamy godzinę 17. Słabo Gosia. Nie tak Cię przecież uczył Jakub na szkoleniu ! Do poprawy !

Dlatego dzisiejszy post będzie dotyczył właśnie wody i jej roli w naszym organizmie.



Woda czyli tlenek wodoru H2O jest najważniejszym, nieorganicznym składnikiem organizmu, niezbędnym do życia. Stanowi ona od 50-70% masy ciała. Ilość jej w organizmie zależy od wieku, plci i zawartości tłuszczu. Niemowlęta i dzieci mają więcej wody niż osoby starsze czy otyłe.

A jak jest rola wody w organizmie ?


I przyjrzyjmy się jeszcze źródłom wody ...


Wymienione wyżej warzywa i owoce są jednym z najważniejszych źródeł wody ponieważ oprócz samej wody dostarczają również cennych witamin i minerałów.

A jakie jest nasze dobowe zapotrzebowanie na wodę ?

Tutaj zacytuję:
„Wykazano, że dzienne zapotrzebowanie na wodę w przypadku przeciętnego człowieka wynosi około 30ml na 1kg masy ciała. Jeśli ważysz 80kg, powinieneś codziennie wypijać 2,4l wody (30ml x 80 = 2400ml = 2,4l). Najlepiej wypracować w sobie nawyk wypijania pół szklanki wody na każde 40 minut, szczególnie podczas upałów - to wystarczy do zaspokojenia potrzeb naszego organizmu” – Jakub Mauricz, BB Magazyn

Jest jednak ono zmienne w zależności od wieku, klimatu, temperatury otoczenia czy stanu zdrowia. W czasie chorób, biegunek czy nadmiernego wydalania potu przez skórę powinniśmy uzupełniać wodę systematycznie, aby nie doprowadzić do zachwiania blinasu wodnego. Utrata 2%  zasobów wody naszego organizmu powoduje szereg zaburzeń w naszym układzie krążeniowo-oddechowym i mięśniowym powodując obniżenie naszych możliwości wysiłkowych.

A jak jest z nawadnianiem podczas treningów ?
Otóż straty płynów podczas treningu zależą od czasu i intensywności naszych ćwiczeń, temperatury otaczającego powietrza a także od naszego wzrostu i masy ciała. Zatem starajmy się nawodnić nasz organizm już na 2 godziny przed treningiem wypijając od 2 do 4 szklanek wody.

A czym należy się nawadniać ?
Wszystko zależy od rodzaju treningów jakie prowadzimy. Przy ćwiczeniach trwających poniżej 30 minut bądź ćwiczeniach trwających mniej niż 1 godzinę o niskiej lub umiarkowanej intensywności wystarczy woda. Jeśli wybierzemy ćwiczenia intensywne trwające mniej niż godzinę  możemy sięgnąć już po napoje sportowe (hipotoniczne lub izotoniczne) ale i tutaj niekoniecznie. Dopiero przy ćwiczeniach intensywnych trwających ponad godzinę oprócz wody sięgamy po napoje sportowe a nawet napoje węglowodanowe zawierające polimery glukozy (10- 20 g węglowodanów na 100 ml). 

Po czym poznać odwodnienie?
Wielu z nas, w tym także sportowców stale cierpi na lekkie odwodnienie nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli w porę odpowiednio nie zareagujemy uzupełniając straty płynów to po kilku dniach takiego stanu możemy łatwo przekroczyć granicę dopuszczalnego odwodnienia. Najczęstsze objawy odwodnienia to:



Kolejnym symptomem odwodnienia będzie ciemna barwa moczu. Nasz organizm powinien wytwarzać rozcieńczony mocz w kolorze jasnożółtym.

Małe podsumowanie.

Woda to temat rzeka. Myślę, że na początek powyższe informacje w zupełności wystarczą by uświadomić nam rolę wody w organizmie człowieka. Sama po sobie wiem, że regularny nawyk nawadniania nie jest naszą najmocniejszą stroną. Często pijemy zdecydowanie za późno. Mianowice dopiero wtedy gdy czujemy suchość w ustach. Nie tak powinno to wyglądać. Powinniśmy nawadniać nasz organizm regularnie przez cały dzień. Lepiej wypijać mniej a częściej niż wypijać później duszkiem większą ilość. Doprowadzi to jedynie do częstszego oddawania moczu i dalej znów do odwodnienia. Kółko się zamyka. Zatem od dziś pijemy regularnie i nie mniej niż 8 szklanek płynów dziennie. Przecież to nie tak dużo :)
Ile razy Wasz trening wydawał się być znacznie cięższy niż wczoraj czy 3 dni temu ? Niby z dnia na dzień powinno być coraz lepiej, w końcu z każdym kolejnym treningiem rośnie siła i wytrzymałość. A tutaj cos słabo… Przyczyną może być właśnie lekkie odwodnienie organizmu co sprawi, że ćwiczenia będą dla nas znacznie cięższe niż zazwyczaj a zmęczenie przyjdzie już po 20 minutach a nie po 40 od rozpoczęcia treningu.
Od dzisiaj po przebudzeniu wypijamy szklankę wody a potem bierzemy ze sobą butelkę z wodą i regularnie popijamy ją przez cały dzień. Jeśli ktoś nie lubi smaku wody może dodać do niej sok z cytryny.



Zatem pamiętaj !

Pij wodę regularnie, systematycznie a nie dopiero w momencie pojawienia się uczucia suchości w jamie ustnej ! 


Kasia: 
Gosia, Szpilko moja, wielki buziak za ten post, bo sama wiesz, że ja z tym H2O nie jestem jeszcze w pełni zaprzyjaźniona. Teraz wszystko już jest jasne. Idę się napić... wody!

Gosia:
Myślę, że ponad połowa społeczeństwa ma problem z piciem wody także nie jesteś sama :) U mnie z tym lepiej, ale są dni kiedy "wszystko jest w biegu" (właśnie za czym ja tak gonię?) i gubię swoją butelkę ... A bez wody przecież nie odnajdziemy tych zagubionych kostek !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz