środa, 26 marca 2014

O jak olej lniany !


Smak i zapach produktu nie każdemu przypadną do gustu, jednak warto wprowadzić go do codziennego jadłospisu. Jest niezwykle bogatym źródłem cennych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu wzmacnia organizm i chroni przed wieloma poważnymi schorzeniami. Poznajmy właściwości oleju lnianego.

Za co odpowiadają kwasy Omega 3:
• zmniejszają ryzyko zapadania na choroby sercowo-naczyniowe,
• ryzyko zapadania na nowotwory,
• wpływają na rozwój mózgu, wzrok, pamięć, koncentrację, bezsenność, depresję, brak motywacji,
• opóźniają choroby wieku starczego,
• są wykorzystywane w terapiach alergicznych,
• wzmacniają układ immunologiczny, hormonalny, układ trawienny, stawowy, nerwowy,
• regulują przemianę materii,
• pomagają w problemach emocjonalnych,
• podnoszą ogólną odporność organizmu,
• pomagają w problemach dermatologicznych,
• działają antyoksydacyjnie,
• poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci

Większość chorób cywilizacyjnych od depresji po choroby serca a nawet raka, łączy m.in. brak w organizmie pewnych składników, które wchodzą w skład wszystkich komórek organizmu ludzkiego.
 

Tych składników, jakimi są nienasycone kwasy Omega 3 organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, a są one niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, gdyż wchodzą w skład wszystkich komórek, a dokładniej błon komórkowych, czyniąc je bardziej elastycznymi.
Warto wiedzieć, że ludzki mózg w 60% składa się z tłuszczów, dlatego tłuszcze nienasycone Omega 3 powinny być dostarczane w takich ilościach aby równoważyć nadmiar kwasów Omega 6 jak i innych tłuszczów.
Organizm ludzki nie jest w stanie przerobić zalewu szkodliwych tłuszczów, zwłaszcza tych uwodornionych tłuszczów trans, samodzielnie nie wytwarza też Omega 3, dlatego muszą być uzupełniane dietą.

Najbogatszym źródłem kwasów Omega 3 jest nieoczyszczony, tłoczony na zimno w temperaturze poniżej 40°C olej lniany. Dodatkowo oprócz Omega 3, taki olej zawiera:


- lignany - regulują gospodarkę hormonalną

- witaminę E - (zwana witaminą lub eliksirem młodości) posiada właściwości antyoksydacyjne, chroni skórę przed wolnymi rodnikami, spowalnia szybkie zużywanie się kolagenu i niszczenie błon komórkowych, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiega ich wiotczeniu, likwiduje przebarwienia, zwłaszcza plamy starcze i zapobiega powstawaniu kolejnych, reguluje procesy rozrodcze, zapobiega bezpłodności. Jest nietrwała na działanie światła.

- nierozpuszczalny błonnik - pomaga szybko usunąć resztki pokarmu z jelit. Dodatkową zaletą jest, że po spożyciu oleju lnianego uczucie sytości wystepuje przez dłuższy czas, co jest korzystne w dietach odchudzających.

- aminokwasy egzo i endogenne oraz 23 składniki mineralne jak m.in.:
potas, fosfor, magnez, wapń, siarka, selen, krzem, chrom, kobalt, żelazo, miedź, cynk.

Olej nie rozpuszcza się w wodzie ale nawet zmieszany z białkiem nie jest całkowicie przyswajalny. Okazało się jednak, że można bardzo zwiększyć jego przyswajalność i tym samym przyswajalność Omegi 3.
7 krotnie nominowana do Nagrody Nobla, Dr Johana Budwig w latach 50 tych XX wieku, badając chorych na raka odkryła, że kwasy Omega-3 i inne składniki zawarte w oleju lnianym są najlepiej i najszybciej przyswajalne gdy olej lniany zmiksuje się z chudym, białym serem lub odtłuszczonym jogurtem naturalnym.
Dlaczego biały ser i olej lniany?
Wg dr Budwig zmiksowanie oleju lnianego z białym serem (lub tofu) powoduje, że jego składniki stają się rozpuszczalne w organizmie ludzkim lepiej przyswajalne na poziomie komórkowym. Dzięki temu mogą dostać się do najmniejszych naczyń kapilarnych, rozkładać niepożądane tłuszcze i oczyszczając żyły oraz tętnice.
 

Olej lniany można przyjmować bezpośrednio, jednak ze względu na jego specyficzny smak i zapach lepszym rozwiązaniem jest wzbogacenie olejem surówek, sałatek, sosów. Niektórzy polewają nim ziemniaki lub kasze, a także zaprawiają zupy. Olej lniany stosuje się WYŁĄCZNIE NA ZIMNO (nie wolno ogrzewać, nie gotować, nie smażyć).

Dietetycy polecają pastę, która przygotujemy z chudego twarogu, zmiksowanego z kilkoma łyżkami oleju lnianego. W celu uzyskania odpowiedniej konsystencji można dodać trochę jogurtu naturalnego.

Gdzie i jak go kupić?
Olej lniany bez trudu kupimy w wielu marketach i sklepach ze zdrową żywnością. Jednak nabywając ten produkt musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Najwięcej korzystnych właściwości ma wyrób tłoczony w temperaturze poniżej 40 stopni. Powinien być nieoczyszczony i nierafinowany. Niewskazane są także dodatki, czyli na przykład syntetyczna witamina E. Wielu producentów dodaje ją do oleju, żeby przeciwdziałać szybkiemu utlenianiu kwasów tłuszczowych. Dzięki temu produkt ma dłuższą trwałość, ale jednocześnie witamina może hamować jego aktywność chemiczną.

Olej lniany musi być sprzedawany i przechowywany w ciemnej butelce i temperaturze nie przekraczającej 10 stopni. Zwykle zachowuje świeżość oraz wartości przez około dwóch miesięcy od daty produkcji

Po otwarciu olej lniany najlepiej przechowywać w lodówce.

Ja już kupiłam! A Ty?

1 komentarz:

  1. Państwowy Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jest producentem oleju lnianego od ponad 80 lat. Nasz olej ma delikatny smak a dzięki opatentowanej technologii produkcji olej Bioflax dopiero po otwarciu należy przechowywać w lodówce.
    Polecam
    www.sklep.iwnirz.pl

    OdpowiedzUsuń